Trzeźwy umysł dzięki zielonej herbacie

Coraz więcej osób, które pracują umysłowo interesują się właściwościami zielonej herbaty. Zielona herbata ma bardzo ciekawe właściwości, dla osób które są bardzo obciążone pracą w stresie oraz wymagającą intensywnego myślenia. Praca fizyczna działa bardzo dobrze na nasz mózg, dlatego też nie potrzebujemy aż tak dużego kopa. Wystarczy nam często jedna, góra dwie kawy na cały dzień. W przypadku pracy umysłowej, nasz mózg nie odpoczywa, a picie non stop kawy może wpłynąć źle na nasz organizm.

Zielona herbata działa bardzo pobudzająco oraz uspokajająco, dlatego też cenią nią sobie ludzie pracujący na stanowiskach stresujących. Każda praca rządzi się swoimi prawami. Praca o wzmożonym wysiłku umysłowym wymaga koncentracji i bardzo silnego umysłu. Zielona herbata działa orzeźwiająco na nasz umysł. Ponadto ma działanie wzmagające koncentrację. Posiada w swoim składzie bardzo dużo cennych witamin oraz związków poprawiających działanie organizmu. Przyspiesza metabolizm oraz obniża cholesterol, jest to idealny napój dla każdego.

To właśnie dzięki takim działaniom, zielona herbata coraz częściej zastępuje czarną. Bardzo dobra opinia, która krąży wokół zielonej herbaty sprawiła, że jest ona coraz bardziej znana w wielu branżach. Najchętniej jednak spożywają ją osoby pracujące w biurach na całych etatach. Praca taka wymaga wzmożonej koncentracji, dlatego też idealnym napojem będzie zielona herbata. Jest ona znacznie zdrowsza od kawy, a ma podobne, a nawet lepsze działanie. Poza tym dobrze wpływa na nasz organizm i możemy ją pić praktycznie bez przerwy.

Polecamy zieloną herbatę dla osób o wzmożonym wysiłku fizycznym oraz umysłowym. Działanie zielonej herbaty z pewnością Ci się spodoba, a z czasem nie będziesz mógł się bez niej obejść. Spróbuj najlepszej herbaty na świecie.

Przyrządzanie i spożywanie

Aby zielona herbata działała na nasz organizm trzeba ją pić minimum trzy razy, aby nasz organizm oswoił się z jej działaniem. Zieloną herbatę parzy się bardzo podobnie jak do czarnej. Wystarczy zalać łyżeczkę zielonej herbaty wodą o temperaturze 60-90 stopni Celsjusza. Zieloną herbatę przyrządza się inaczej niż czarną. W przypadku tej drugiej wystarczy zaparzyć wrzątkiem, natomiast herbata zielona ma zupełnie inne wymagania przyrządzania.

Parzenie herbaty na dalekim wschodzie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i czasochłonne. Jednak tam cały ceremoniał zaczyna się od obmywania herbaty oraz parzenia jej przez kilkanaście minut w temperaturze ponad 90 stopni. Następnie herbatę tą trzeba zalać ponownie wodą o temperaturze maksymalnej 80 stopni. Bardzo ważne jest aby nie zalewać zielonej herbaty wrzątkiem, ponieważ może to zepsuć cały smak i aromat herbaty zielonej. Poza tym zalanie herbaty wrzątkiem spowoduje zbyt wczesne uwolnienie się substancji, które wpływają pozytywnie na nasz organizm. W Chinach parzy się zieloną herbatę w kamiennych czajniczkach oraz podaje w kamiennych filiżankach.

Zaleca się picie zielonej herbaty kilka razy dziennie. Można pić nawet 10 filiżanek dziennie, ale nie przesadzajmy z ilością. Pomimo, że zaparzona zielona herbata ma mniej kofeiny od kawy to jednak nadal posiada kofeinę, która pobudza do działania.

Zieloną herbatę może pić każdy, niezależnie od wieku i płci. Zieloną herbatę także mogą spożywać kobiety w ciąży, jednak przez zawartość kofeiny powinny one zdecydowanie ograniczać spożywanie zielonej herbaty. Poza tym nie ma przeszkód jeśli chodzi o picie zielonej herbaty. Jest ona zdrowsza od czarnej i czy masz nadciśnienie czy jesteś ospały zielona herbata doskonale sprawdzi się jako zamiennik czarnej herbaty lub też kawy.

Zielona herbata i jej właściwości

Herbata zielona ma bardzo dużo właściwości, które wpływają na nasze zdrowie oraz pomagają nam w życiu codziennym. Mówi się, że zielona herbata jest zdrowa, ale wiele osób pijąc ją nie zdaje sobie sprawy z tego jaki ona ma wpływ na nasz organizm. W tym artykule dowiesz się co możesz osiągnąć pijąc zieloną herbatę i w czym może Ci ona pomóc.

Odchudzanie
Naukowcy udowodnili, że zielona herbata poprawia metabolizm, dlatego też jest bardzo dobra jako dodatek do diet odchudzających. Dzięki przyspieszonemu metabolizmowi nie tyjemy aż tak bardzo, a w połączeniu z wysiłkiem fizycznym możemy nawet zrzucić znacznie szybciej zbędne kilogramy niż nie pijąc zielonej herbaty. Dzięki zielonej herbacie zmniejsza się także poziom cholesterolu.


Na co dzień
Właściwości zielonej herbaty, które możemy wykorzystać na co dzień to przede wszystkim właściwości pobudzające. Zielona herbata z łatwością może zastąpić Ci kawę, a jest zdecydowanie zdrowsza od kawy. Zwiera cenne witaminy oraz nie wpływa negatywnie na kondycję naszego organizmu. Poza tym zielona herbata zwiększa koncentrację, jest idealnym napojem dla osób pracujących umysłowo.

Zwalczanie chorób
Zielona herbata ma także właściwości lecznicze. Pomaga w takich chorobach jak gorączka, przeziębienie, czy grypa. Ale to nie wszystko. Zielona herbata jest bogata w substancję o nazwie polifenolom. Substancja ta poprzez uwalnianie jej w organizmie poprawia pracę serca oraz całego układu krwionośnego przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo zawałów. Ta sama substancja neutralizuje wolne rodniki przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowalności na nowotwory.

Haczyk
Zielona herbata ma bardzo wiele dobrych właściwości, jednak ma pewną jedną wadę. Ma bardzo gorzki smak, a żeby działała ona na nasz organizm trzeba wypić kilka filiżanek dziennie. Wielu osobom smak ten przeszkadza, dlatego też rezygnują oni z picia tego napoju.

Zielona herbata a ciąża

Zapotrzebowanie na substancje żywnościowe kobiety podczas ciąży znacznie się różnią od normalnego trybu życia, dlatego też często ciąża wiąże się ze zmianą w systemie żywieniowym. Podczas ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, ponieważ rosną wymagania nie tylko matki, ale także płodu. Kobiety w ciąży muszą także uważać na to co jedzą. Nie wszystkie pokarmy można nadal spożywać, jest także lista wielu pokarmów zakazanych.

Kobieta podczas ciąży musi jeść więcej, ale musi także jeść zdrowo. Powinna zdecydowanie ograniczyć picie herbaty, zwłaszcza czarnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie picie soków owocowych, ponieważ zawierają one bardzo dużo witamin oraz substancji potrzebnych do rozwoju płodu. A co z zieloną herbatą? Czy zielona herbata może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka w łonie matki?

Jeśli chodzi o spożywanie zielonej herbaty podczas ciąży, to należy zdecydowanie zmniejszyć jej spożywanie ze względu na kofeinę, która może źle wpłynąć na rozwój płodu. Alkohol oraz kawa podczas ciąży jest zdecydowanie zakazana. Zielona herbata po zaparzeniu ma znacznie mniejszą ilość kofeiny od kawy, jednak nadal pewne ilości znajdują się w składzie tego napoju. Kofeina jest bardzo niezdrowa dla płodu, dlatego też najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite odstawienie zielonej herbaty. Nie powinno jednak być problemów jeśli ograniczymy ją do jednej, góra dwóch filiżanek dziennie.

Podsumowując.. Spożywanie niewielkich ilości zielonej herbaty podczas ciąży nie powinno wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka w łonie matki. Trzeba jednak uważać i naprawdę ograniczyć spożywanie tegoż napoju. Wszystko w nadmiernych ilościach szkodzi, nie tylko zielona herbata, a w ciąży jest się odpowiedzialnym nie tylko za swoje zdrowie, ale także, a przede wszystkim za zdrowie swojego dziecka.

Herbata oolong

Herbaty oolong zwane również ze względu na proces ich powstawania pół-fermentowanymi są niezwykle doceniane przez koneserów. Herbata oolong jest szczególnie rozpowszechniona w Chinach i to właśnie stamtąd pochodzą jej najlepsze odmiany, które cieszą się popularnością na całym świecie.

herbata oolong

Oolong czy ulung – co to jest

W Polsce oolong nie jest zbyt znana, być może dlatego, że z jakiegoś powodu wielkie sieci handlowe nie specjalnie ją promują na swoich regałach. Szkoda, ponieważ jej smak jest niezwykle ciekawy i na pewno znalazłby rzesze fanów. Zobaczmy w jaki sposób przygotowuje się oolong zwaną również Ulung.

Jak już zostało wspomniane, herbata ta składa się przede wszystkim z liści, które zostały poddane częściowemu procesowi fermentacji. W zależności od kraju pochodzenia może to być około dwudziestu procent (tak jest w odmianie chińskiej) lub nawet w blisko 70% (Taiwan tzw. Formosa). W celu zapobiegnięcia częściowej fermentacji liście suszy się, po poprzedniej obróbce w tradycyjnych koszach.

Właściwości tej herbaty są podobne jak herbat zielonych. Odmiana oolong charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zawiera mniej kofeiny, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że po wypiciu będziemy mieli problemy ze snem. Badania wykazały również, że herbata ta jest w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego o 50%.

filiżanki herbaty oolong

Istnieją również opinie, że ten rodzaj „czaju” stanowi odmianę najbardziej łagodną na żołądka, wręcz działającą kojąco na układ trawienny. To również zasługa jedynie częściowej obróbki. Z pewnością warto spróbować oolong ze względu na jej niską popularność, może to być nowe przeżycie. Warto podać ją w czasie wizyty znajomych, dzięki czemu pokażemy naszą wiedzę i wyrafinowanie.

Sposób przygotowania:

 • przelej wrzątkiem naczynia z których będzie pita herbata oolong
 • wystudź wrzątek do 85°C
 • zalej herbatę i nakryj naczynie na 2 – 5 minuty.

Biała herbata

Dobra biała herbata jest jedną z najdroższych odmian tego trunku. W niniejszym artykule postaram się przybliżyć nieco więcej informacji na temat tego doskonałego naparu. Szczególnie ciekawe dla czytelnika mogą okazać się jej właściwości oraz historia pochodzenia. Zapraszam do lektury!

Biała herbata w filiżance

Biała herbata – informacje ogólne

Herbata biała składa się przede wszystkim z nierozwiniętych pączków, liści zbieranych z krzewów herbacianych jeszcze w czasie wczesnej wiosny. Odmiana ta jest dlatego tak droga, ponieważ nie jest produkowana na masową skalę. Zazwyczaj są to tradycyjne, oparte o rodzinne tajemnice sposoby produkcji, dzięki którym uzyskiwany jest maksymalny aromat i smak.

Jej historia przedstawia się następująco – odkryta została w czasie dynastii jednego z cesarskich rodów chińskich, jakim był Song, między VIII, a XII wiekiem. Jej spożycie było obwarowane licznymi zakazami, pośród których najsurowszym był oczywiście całkowity zakaz spożywania przez ludzi spoza rodziny cesarskiej – także nałożone było swoiste embargo na jej rozprowadzanie. Jak można się domyśleć, herbata biała nawet kiedy już została udostępniona zwykłym ludziom nie cieszyła się wielką popularnością ze względu na jej cenę, która od zawsze była naturalną granicą nie do przeskoczenia dla wielu ludzi.

plantacja biełej herbaty

Wywar jakim jest biała herbata ma niezwykłe właściwości lecznicze:
- potrafi działać przeciw rakotwórczo , ze względu na duża ilość przeciwutleniaczy,
- oprócz tego spowalnia procesy starzenie, ze względu na to, że neutralizuje powstawanie wolnych rodników, wpływa dobrze na cerę, potrafi łagodzić podrażnienia, obniża ciśnienie krwi.

Bez wątpienia gatunek herbaty – jak się przyjęła nazwa – biała , jest przeznaczona dla koneserów, którzy nie zawahają się wydać nieco więcej dla doznań z nią związanych. Każdy kto choć raz napije się dobrze przygotowanego wywaru, zostanie dozgonnym fanem.

Sposób przygotowania:

 • przelej wrzątkiem naczynia z których będzie pita biała herbata
 • wystudź wrzątek do 75 – 80 °C
 • zalej herbatę i nakryj naczynie na 2 – 3 minut w celu efektu pobudzenia lub powyżej 5 minut, aby efekt był relaksacyjny.

Czarna herbata

Najpopularniejszym gatunkiem herbat jest oczywiście czarna herbata , która jest widoczna w każdym sklepie i w każdej postaci, łącznie z podejrzaną formą rozpuszczalnych granulek, które oczywiście z herbatą nie mają nic wspólnego. Tym nie mniej każdy bez wyjątku pił kiedyś herbatę czarną, która w Polsce jest najpopularniejszym napojem spożywanym zarówno w zaciszu domowym jak i w kawiarniach, stając się pretekstem do towarzyskiego spotkania.

czarna herbata

Czarna herbata czyli jaka

Herbata czarna to nic innego jak zielona poddana odpowiednio długiej, pełnej fermentacji, przez co liście maja barwę ciemnego brązu, lub wręcz czerni. Istnieją legendy, które mówią, że gatunek ten powstał przez przypadek, kiedy to odmianę zieloną przeznaczono do długiego transportu. Ta jednak uległa zamoczeniu i zaczęła fermentować, zamieniając się w czarną herbatę.

Co ciekawe czarna herbata jest głównie Indyjską specjalnością. Tym nie mniej jej produkcją zajmują się również kraje dalekiego wschodu oraz Afryka. Można wydzielić takie gatunki jak Souchong, Broken Orange , Pekoe czy inne. Najtańsze herbaty dostępne u nas w sklepach to najczęściej po prostu pył, który powstał z pogniecionych, mielonych słabej jakości liści, który został zapakowany do torebek ekspresowych. Warto czasem dopłacić, aby móc delektować się dobrej jakości trunkiem jakim jest herbata czarna.

Właściwości herbaty czarnej herbaty są imponujące. Pozytywnie wpływa na trawienie i cały przewód pokarmowy, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Potrafi poprawiać koncentrację, natomiast w połączeniu z np. miodem potrafi wręcz działać leczniczo w czasie przeziębień. Ponadto jest w stanie regulować ciśnienie krwi w organizmie.

Granulki czarnej herbaty

Czarna herbata jest nieco niedoceniana u nas w kraju paradoksalnie ze względu na swoją popularność. Trzeba pamiętać, że smak tego codziennego gorącego napoju ma się nijak do prawdziwego, prawidłowo parzonego naparu z wysokogatunkowych liści.

Sposób przygotowania:

 • herbatę czarną zalewa się wrzątkiem (100°C)
 • zalej herbatę i nakryj naczynie na 3 – 4 minuty.

Herbata – informacje ogólne

Herbata towarzyszy ludzkości już od blisko 4,5 tysięcy lat. Tak przynajmniej głosi jedna z legend, która mówi iż pierwszym, który zaznał smaku tego niesamowitego napoju był cesarz Chiński Shennong.  Fakty na temat herbaty są jednak nieco inne. Prawdopodobnie pierwsze wzmianki pochodzą z X wieku przed naszą erą. Informacje te jednak są szczątkowe i nadal trwają spory na ich temat.

Dobra herbata stała się aktorem pierwszoplanowym w księdze Chińskiego barda pt. „Święta księga herbaty”, w której to zostały opisane krzewy tej cudownej rośliny. Oprócz tego znalazły się tam również informację, na temat tego jak uprawiać ten krzew, jakimi narzędziami oraz w jaki sposób selekcjonować liście, kwiaty w celu uzyskania najlepszego naparu.

Jak można się domyśleć ojczyzną tego napoju są właśnie Chiny (stamtąd pochodzi najbardziej ekskluzywna herbata ), które jak wiemy są przodownikami w niezliczonej ilości dziedzin – w tej także. Do Japonii herbata dotarła dopiero około roku 800 nasze ery. Tym nie mniej do dziś właśnie te dwa kraje kojarzą nam się z doskonałej jakości naparem herbacianym, który potrafi koić nerwy lub pobudzać do działania.

Być może zdziwi niektórych informacja, na temat tego, że w Polsce ten gorący trunek pojawił się dopiero w XVII – XVIII wieku i to jako wywar leczniczy, kojarzony z ziołolecznictwem. Oczywiście dobra herbata  miała zaporową cenę, co sprawiało, że jedynie bogaci z wyższych warstw mogli sobie pozwolić na chwilę zbawiennej dobroci tego naparu – rzecz jasna nie było tanich herbat typu lipton etc.. Ekskluzywna herbata była więc zawsze w cenie.

Rozróżniamy takie gatunki jak: herbata biała, czarna, zielona, żółta, ulong (oolong), każdy z rodzajów różni się smakiem, kolorem, zapachem oraz często właściwościami.

Skupmy się właśnie na właściwościach jaką ma dobra herbata :

 • zielona ma właściwości kojące, przeciw lękowe, a dzięki przeciwutleniaczom potrafi działać również anty rakotwórczo, doskonale na łagodzenia stresu,
 • dobra herbata biała potrafi wzmagać koncentrację oraz pobudzać, oczyszcza organizm, jest przy tym dużo zdrowsza od kawy,
 • czerwona, zwłaszcza dobra odmiana potrafi działać odchudzająco, bez wątpienia powinni ją pić ludzie dbający o linię, oprócz tego wspomaga wątrobę i może pomóc przy leczeniu „kaca”.

Serwis ten powstał, aby przybliżać wartość jaką daje człowiekowi dobra herbata , bez której trudno wyobrazić sobie wiele konwersacji, społecznych aktywności oraz zwykłych codziennych posiłków.

Parzenie zielonej herbaty

Poprawne parzenie zielonej herbaty jest niezbędne do uzyskania idealnego smaku i aromatu tego napoju.

Zielona herbata wymaga dosyć niskich temperatur parzenia (od 60 do około 80 stopni Celsjusza). Czas parzenia zielonej herbaty nie powinieneś natomiast przekroczyć 2-3 minut (aby uniknąć gorzkiego posmaku, który zaczyna wydzielać się po tym czasie). Co ciekawe, te same liście zielonej herbaty można parzyć nawet do trzech razy, uzyskując za każdym razem nieco inny napar (zazwyczaj najcenniejszy jest ten, pochodzący z drugiego parzenia).

Powyżej podane są ogólne instrukcje dotyczące parzenia zielonej herbaty. Aby zaparzyć w 100% prawidłowo konkretny podgatunek herbaty zielonej, warto skorzystać z poniższych informacji.

 • Herbata zielona chińska – temperatura 70-80 stopni Celsjusza, czas 2-3 minuty.
 • Herbata zielona japońska – temperatura 60-75 stopni Celsjusza, czas do 2 minut (!).

Zielona herbata

Zielona herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, a dodatkowo drugi co do popularności gatunek herbaty. Jako ciekawostkę można podać, iż zielona herbata to definitywnie najstarszy rodzaj herbaty. Popularniejsza od niej herbata czarna, wynaleziona została dużo, dużo później.

Mało kto wie, że ludzkość zna ten rewelacyjny napój od kilku tysięcy lat. Przez tysiąclecia zachwycali się nią głównie mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Z odkryciem zielonej herbaty wiąże się ciekawa anegdota, ale o tym później.

Dlaczego zielona zyskuje wciąż rosnącą popularność? Otóż zasłynęła ona z nieprzeciętnych, „modnych” w dzisiejszych czasach, właściwości odchudzających, oraz zdrowotnych. Wiele z nich było znanych od setek lat, jednak dopiero w ostatnich latach zostają one potwierdzane naukowo.

Pomimo faktu, iż zielona herbata znana jest od prawie pięciu tysięcy lat, do Europy trafiła stosunkowo niedawno, bo dopiero w XVI wieku. Pierwsze wzmianki o zielonej herbacie na terenach Polski, pochodzą z następnego wieku. Należy tutaj nadmienić, iż zielona herbata była towarem luksusowym, na który nie każdy mógł sobie pozwolić.